Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

odbyło się spotkanie w Centrum polskim "Jesienna mozaika", poświęcony 25 rocznicy Polonii w Saratowie

Drodzy przyjaciele!

02 września 2017 r. odbyło się spotkanie w Centrum polskim w Saratowie.

Na początku spotkania wystąpił Antoni Kuzniecow. Podsumował odchodzącego lata, poinformował o wzroście liczby uczestników Polonii Saratowskiej. Ponadto, zwrócił uwagę zebranych na publikację wywiadu z Panem Janem Jankowskim o historii Polonii w Saratowie, zorganizowaną w ramach 25-lecia naszej organizacji, a także na wznowienie współpracy na nowym poziomie z chórem "Polonia Saratowska". W przemówieniu wspomniano o kursach języka polskiego z Eugenią Starostiną oraz pracy grona szkolenia do egzaminu na kartę polaka, a szczególnie zaznaczony został wspaniały raport o podróży do Polski opwidany przez Aleksandra Deriugina.

Ponad to, Antoni Kuzniecow przekazał pozdrowienia uczestnikom Centrum polskego w Saratowie od prezesa Krasnodarskiej organizacji regionalnej “Polskie centrum "Jedność" Aleksandra Sielickiego i poinformował o wsparcie naszej działalności przez polskie narodowo-kulturalne organizacje Rostowu-nad-Donem i Kaliningradu.

Irena Siergiejewa opowiedziała o nadchodzących wydarzeniach i zaprosiła wszystkich zebranych na festiwal twórczości "Wołga – rzeka narodów", na którym 03 września 2017 roku wystąpi chór "Polonia Saratowska". Następnie poinformowała zebranych o odbywających się w chwili obecnej podróży do Polski naszej uczestniczki Julii Markowej i przypomniała o poetyckim konkursie, zaanonsowanego przez Katarzynę Baranowską na październik 2017 roku. Potem Irena Siergiejewa zaproponowała w grudniu 2017 roku przeprowadzić obchody Wigilii, i zebrani zatwierdzili to przedsięwzięcie.

Eugenia Starostina poinformowała o wznowieniu zajęć językem polskiem od 23 września 2017 roku.

Anna Bieriesniewa powiedziała o przeprowadzeniu w końcu września warsztatów malarstwa "Polskie legendy" pod jej kierownictwem, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni – i dzieci, i dorośli. Dokładna data imprezy zostanie ogłoszona w późniejszym terminie. Również zapowiedziała, że pod koniec października planowane jest zorganizowanie w Centrum polskim wystawy rysunku dziecinnego "Moja Polska" pod kierownictwem Anny Bieriesniewej.

Drugą częścią spotkania był wieczór twórczy "Jesienna mozaika", poświęcony 25 rocznicy Polonii w Saratowie. Koncert prezentowała Irena Siergiejewa.

Na początku imprezy wszyscy razem wykonali hymn.

Po tym Pan Jan Jankowski przedstawił jednego z założycieli naszej organizacji - Witalija Kołodija, który opowiedział o swojej wizji przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Saratowskiej Polonii.

Następnie chór "Polonia Saratowska" zaśpiewał piosenkę "Kum i Kuma". To było bardzo ekscytujące, ponieważ okazało się pierwszym od roku 2013 występem chóru w Centrum polskim.

W przerwie między kolejnymi numerami Włodzimierz Alikow opowiedział historyjkę w języku polskim.

Następnym wystąpił kwartet w składzie: Anna Bieriesniewa (wokal), Daria Bieriesniewaa (fletnia), Antoni Kuzniecow (gitara), Irena Siergiejewa (fortepian) i zaśpiewał kołysankę Marka Grechuty "Śpij bajki śnij"

Mikołaj Tereszczenko przeczytał ze sceny wiersz "Klucz" i prosił obecnych nazwać autora. Poeta Wisława Szymborska szybko została określona.

Występ Aleksieja Bituckiego działo się w stylu "Stand up" - zabawił pełną salę błyskotliwymi dowcipami w języku polskim. Na wynikającą w sali śmiechu można było od razu pojąć, kto szybciej rozumie polszczysnę ze słuchu.

Jak tylko zabrzmiéa piosenka "Piwna 7" w wykonaniu chóru "Polonia Saratowska", jej natychmiast podchwycili wszyscy słuchacze, i dalej śpiewali razem!

Ostatnim numerem Antoni Kuzniecow i Irena Siergiejewa prześpiewali piosenkę "Nie spoczniemy", która została napisana przes zespuł "Czerwone gitary", sala śpiewała razem z nimi.

Po małe przemeblowanie zaczął się tradycyjny podwieczorek, spontaniczna komunikacja uczestników.

Chciałbym wyrazić szczególną wdzięczność Nadzieji Nazarowej, która nie tylko kierowała się chorem, ale i dostarczyła swój własny fortepian do koncertu, a także serdecznie podziękować Eliasza Żadajewa, który przywiózł instrument muzyczny do Centrum polskiego z powrotem. Dziękujemy za wspaniałe zdjęcia Grzegorzowi Buzmakowi, Sergiuszowi Kotowowi i Natalii Moskalczuk!

Категория: Wiadomości |