Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Wigilia w Centrum Polskim w Saratowie

Drodzy przyjaciele!

30 grudnia 2018 r. w Centrum Polskim w Saratowie odbyła się Wieczerza wigilijna!

Uroczysty wieczór rozpoczął się wspólnym wykonaniem hymnu polskiego. Następnie prezes "SROS "PNKC "Polonia" Antoni Kuzniecow po krótkim przeglądzie przeszłych wydarzeń złożył gratulacje wszystkim obecnym z okazji Wigilii i wyróżnił wybitnych uczestników prezentami z Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie. Ponadto zostali przez niego odznaczeni działacze Polonijni kubkami i koszulkami z logo organizacji.

Każdy z gości święta opowiadał o sobie i własnej roli w Polonii po czym dostawał z rąk prezesa narodową polską wstążkę.

Następnie rozpoczął się uroczysry koncert, Aleksander Petrow wykonał na flecie kolędy przy akompaniamencie Ireny Siergiejew (Kamieńskiej). Arina Sklarow zaśpiewała piosenkę "Niech im gwiazdka pomyślności", a Sergieusz Ryżko - przeboje popularne przy towarzyszeniu gitary. Ludwika Łaczugin (Mackiewicz) opowiedziała o nierozerwalnym związku Polonii z Kościołem.

Na końcu wystąpił Aleksandr Derugin. On opowiedział o znaczeniu Wieczerzy wigilijnej i o obrzędzie łamania się opłatkiem, przeczytał na głos paczerz w języku polskim, a wszyscy powtarzali za nim. Wręczył każdemu z zebranych opłatki, które przynósł ze sobą, i goście po zakończeniu oficjalnej części spotkania dzielili się opłatkami ze sobą.

Po któtkej przerwie rozpoczęła się biesiada. Uczestnicy uczty przynieśli własnoręcznie wykonane potrawy wigilijne - bigos, karp w galarecie, mazurki i inne. Nie wystarczyło nam stołów, aby zmieścić cały poczęstunek! Przy stole śpiewaliśmy chórem kolędy po polsku.

Dziękujemy Edwardowi Rudzińskiemu i Dymitrowi Karpowowi, którzy zapewniali transport i pomogli dostarczyć wszystko, co się potrzebowało do organizacji święta.

Też składamy specjalne podziękowania Ilii Ryżkowowi, który zrobił wspaniałe zdjęcia i nagranie widea z imprezy.

Категория: Wiadomości |