Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

W Сentrum Polskim odbył się Wieczór poezji polskiej "Jesień. Poezja. Inspiracja"

Drodzy Przyjaciele!

29 października 2017 r. w Сentrum Polskim odbył się Wieczór poezji polskiej "Jesień. Poezja. Inspiracja". Członkowie "Polonii" zebrali się, aby czytać wiersze w języku polskim, posłuchać przyjaciół, rywalizować ze sobą w kunszcie i ekspresję wykonania.

Nasz krąg wielbicieli poezji polskiej okazał się bardzo ciepły i przytulny, a jesienna pogoda z padającego za oknem deszczu tworzyła twórczy nastrój i niepowtarzalny poetycki klimat.

Prowadząca imprezy Irina Siergiejewa (Kamieńska) otworzyła koncert przeglądem tradycji poezji polskiej, opowiedziała publiczność o kolejność występów i o możliwość ubierać się w polskie narodowe nakrycia głowy podczas czytania wierszy. Jeden po drugim, uczestnicy kolejno występowali, czytając wierszy patriotyczne i liryczne, zabawne i nieco smutne, nowoczesne i klasyczne – nie ma żadnych ograniczeń w wyborze tematu i autora! Czytanie każdego wykonawcy było szczere, zostało przyjęte gorącymi oklaskami. Po każdym występie odbywała się malutka dyskusja na temat samego poematu i wydarzeń, które w nim opisywano.

Otworzył program fragment z poematu "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza w wykonaniu Ireny Siergiejewej (Kamieńskiej). Najmłodsza uczestniczka – Zofia Moczałowa, przygotowała aż cztery (!) wiersze! Jej żywe emocjonalne przemówienie nikogo nie pozostawiło obojętnym! Eliasz Żadajew przeczytał na pamięć dwa polskich wiersze – i udało się mu to bardzo wyraziście i głębokie! Przemówienie Aleksieja Bituckiego otwarło słuchaczom niuanse zmiany pór roku, a Pan Jan Jankowski przeczytał własny wiersz, który został opublikowany w prasie! Kolejną niespodzianką wieczoru został się satyryczny poemat, który opowiedział teatralnie Antoni Kuzniecow. Sfinalizował serię muzyczno-poetycki występ Aleksandra Dierugina, który nie tylko zapoznał nas z twórczością legendarnej uczestniczki powstania Warszawskiego Krystyny Krahelskej, lecz zorganizował wykonanie chóralne przez audytorium piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń".

Wieczór zakończył się śpiewem Hymnu Polski.

Po zakończeniu występów jury, na czele z Panem Janem Jankowskim, liczyło wyniki głosowania, a za podwieczorkiem, w drugiej części spotkania, ogłoszono wyniki naszego konkursu poetyckiego. Każdy z mówcy został wyróżniony tytułem w jednej z kreatywnych nominacji i nagrodzony nagrodą. Wyniki były następujące:

Aleksy Bitucki – Najszczersze wykonanie

Aleksandr Deriugin – Najlepsze wykonanie

Jan Jankowski – Najoryginalniejsze autorskie wykonanie

Antoni Kuzniecow – Za artyzm

Zofia Moczałowa – Najlepsza wymowa

Irina Siergiejewa (Kamieńska) – Za patriotyzm

Eliasz Żadajew – Najwznioślejsze wykonanie

Po zakończeniu wieczoru uczestnicy wyrazili zamiar włączyć niektóre fragmenty, brzmiące na Wieczorze poezji, w kolejne programy kulturalne. Ponad to było zaplanowano kolejne spotkanie członków Centrum Polskiego w niedziele 12 października 2017 roku, aby związać go z obchodami 99-lecia niepodległości Polski.

Категория: Wiadomości |