Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

W Saratowie odbył się wieczór polskiego czytania

25 czerwca 2025 roku Saratowska Regionalna Organizacja Kulturalno-Narodowe Centrum „Polonia” ponownie zgromadziła miłośników literatury na tradycyjny wieczór czytania. Tym razem w przytulnej atmosferze zabrzmiały dwa utwory: urocza bajka Alana Milne’a „Kubuś Puchatek” w języku polskim oraz nieśmiertelna komedia Aleksandra Gribojedowa „Mądremu biada”.

Wieczór rozpoczął się podróżą do baśniowego lasu, gdzie mieszkają ukochani bohaterowie dzieciństwa. Mikołaj Graczow znakomicie wcielił się w misia Kubusia Puchatka, którego naiwne rozważania i wzruszające powiedzonka wywołały uśmiechy na twarzach publiczności. Irina Kamieńska mistrzowsko prowadziła narrację autorską, a Oleg Gryzłow dodał postaci Krzysia szlachetnego uroku. Anna Bieriesniewa oczarowała wszystkich swoim wykonaniem roli Prosiaczka – jej głos brzmiał tak naturalnie, że wydawało się, iż sam prosiaczek przemówił ze stron książki.

Ale metamorfozy się na tym nie skończyły! W drugiej części wieczoru aktorzy zamienili się rolami: teraz Kira Moskalczuk przejęła rolę narratora, a Jurii Suchobokii z niezrównanym wdziękiem wcielił się w postać Kubusia Puchatka. Siergiej Nesterenko nadał melancholijnemu Kłapouchemu głębię i wzruszający charakter, a Dmitrij Olejnik głosem mądrej Sowy zakończył tę literacką feerię.

Następnie goście zanurzyli się w świecie rosyjskiej klasyki – rozbrzmiały dialogi z „Mądrego biada”. Irina Kamieńska błyszczała w roli Lizy, Kira Moskalczuk oddała kokieteryjną naturę Zofii, a Mikołaj Graczow, zmieniając emploi, pojawił się jako Famusow – jego ironia i charyzma podbiły salę.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła książka „Polskie portrety w Galerii Wilanowskiej”, którą przyniosła Kira Moskalczuk. Goście z ciekawością oglądali wizerunki Jana III Sobieskiego, jego żony Marysieńki i innych polskich monarchów, zanurzając się w historii i kulturze Polski.

Wieczór zakończył się serdeczną ceremonią herbaty i fascynującymi opowieściami Iriny Kamieńskiej o tradycjach, historii i pięknie Polski. Ten wieczór po raz kolejny udowodnił, że literatura i sztuka łączą ludzi, zacierając granice między językami i epokami.

Dziękujemy zespołowi organizatorów – Kirze Moskalczuk i Siergiejowi Nesterence – oraz wszystkim uczestnikom za wspaniały wieczór.

Publikacja została przygotowana przez Kirę Moskalczuk.

Категория: Wiadomości |