Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

w Centrum Polskim Saratowa odbył się tradycyjny konkurs poezji polskiej

Drodzy przyjaciele!

14 października 2018 r. w Centrum Polskim Saratowa odbył się tradycyjny konkurs poezji polskiej. Uczestnicy Polonii Saratowa czytali swoje ulubione wiersze i opowiadali o twórczości je autorów.

Organizator imprezy — Ilia Ryżkow - otworzył spotkanie słowem wstępnym. Obiecał nagrać wszystkie występy i na podstawie wpisów stworzyć poetycki domofon na podobieństwo krakowskiego, który znajduje się w kawiarni "Nowa prowincja" na ulicy Brackiej 3-5, lecz wirtualny.

Pierwszym wystąpił Mikołaj Tereszczenko, stały uczestnik polskich imprez literackich. Przeczytał utwór Wisławy Szymborskiej - "Zakochani". Mikołaj powiedział, że Wisława Szymborska — jedna z jego ulubionych poetek, i to już nie po raz pierwszy recytuje jej wiersze.

Następnie Inna Szelechow zapoznała obecnych z twórczością Czesława Miłosza. Ona nie tylko przeczytała na głos jego wiersz "Jadalnia", ale jako filolog, zrobiła genialną literacką analizę tego dzieła.

Andrzej Nieczajew deklamował wiersz księdza Jana Twardowskiego "Spieszmy się kochać...". A po tym przeczytał znane tłumaczenie tego utworu na język rosyjski przez Alimpijew. Warto zauważyć, że Andrzej po raz pierwszy bierze udział w polskim wieczorze literackim.

Eliasz Żadajew recytował liryczne dzieło Agnieszki Osieckiej "Ach, Panie, Panowie...". Był jedynym uczestnikiem, który ten długi wiersz przeczytał całkowiście na pamięć, nie mając przed sobą żadnych notatek. Po występie Eliasz zaproponował wszystkim, znaleźć tłumaczenie tego wersetu na język rosyjski w piosence Bułata Okudżawy.

Aleksy Bitucki, weteran wieczorów poetyckich, tym razem wybrał patriotyczny wiersz Czesława Janczarskiego "Farby ojczyste". To chyba najlepsze polskie rymy o narodowym fladze.

Prezes Antoni Kouzniecow zaproponował Aleksemu wydrukować ten werset i umieścić na ścianie w Centrum Polskim.

Irena Siergiejew (Kamieńska) przygotowała dwa wersety. To Leopold Staff "Kochać i tracić" i Jan Lechoń "Pytasz co w moim życiu z wszystkich rzeczą głowną". Ją występ został ozdobiony muzyką Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara.

Ilia Ryżkow recytował jeden z najbardziej znanych polskich patriotycznych utworów poetyckich - "Rota" Marii Konopnickiej, który się rozpatrywał jako ewentualny tekst hymnu Polski.

Zakończył kolej czytań Antoni Kuzniecow, który opowiedział o ojcu poezji polskiej Janie Kochanowskim i przeczytał jego afirmatywny werset "Na zdrowie", zailustrowawszy, jak niewiele zmienił się język ojczysty z czasów wieku 16.

Po imprezie odbyła się dyskusja, w wyniku której zostały wybrane najlepsze występy. Prezes Antoni Kuniecow wręczył nagrody Eliaszowi Żadajewowi, Innie Szelechow i Andrzejowi Nieczajewowi.

Dziękujemy Ilii Ryżkowowi i Anastasji Skomoroch, która jemu pomagała, za doskonałą organizację wieczoru, a także wszystkim uczestnikom, którzy przygotowali występy!

Категория: Wiadomości |