Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

w Centrum Polskim odbyły się obchody uroczystości "Cud nad Wisłą"

Drodzy koledzy!

Upalnym letnim dniem 17 sierpnia 2016 roku w Centrum Polskim zebrali się członkowie aby obchodzić uroczystość 15 sierpnia.

W historii świata, a zwłaszcza w historii narodu polskiego tego dnia wszedł jako święto "Cud nad Wisłą". W ten dzień wojska Polski pokonali przeciwnika, który miał znaczną przewagę w mocy. Stało się to 15 sierpnia 1920 roku, kiedy klęska wydawała się nieunikniona, i zwycięstwo zrealizowało dążenie Polaków zachować niezależność. Po tym Armia Czerwona odwróciła od Warszawy, a sukces ten stał się legendarny.

Nasi uczestnicy Polskiego centrum - Mikołaj Graczow i Mikołaj Tereszczenko - przygotowali raporty o wydarzeniach z tamtego czasu, o ówczesnych skomplikowanych stosunkach wojskowo-politycznych i bohaterach, którzy robili w tych trudnych latach żywą historię.

Spotkanie poświęcone tej przełomowej dacie w historii Polski, zaczęło się wykonaniem hymnu. Oprócz głównych prelegentów zabrzmiały wiadomości dodatkowego charakteru: o kontekście historycznym "Cudu nad Wisłą" i o tradycji obchodów tego dnia we współczesnej Polsce.

Wszyscy rezydowali w radosnym, świetnym humorze! Uczestniczki polskiego centrum przygotowały pyszne dania i częstowały wszystkich obecnych.

W ten wyjątkowy dzień każdy, kto przyszedł w Centrum Polski, mógł poczuć swoją przynależność do wydarzeń historycznych.

Категория: Wiadomości |