Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

W Centrum Polskim odbyło się spotkanie członków Polonii Saratowa

Drodzy przyjaciele!

09 września w Centrum Polskim odbyło się spotkanie członków Polonii Saratowa.

Otworzył zebranie prezes Antoni Kuzniecow. Przypomniał o najważniejszych wydarzeniach i osiągnięciach w życiu polskiej społeczności, które miały miejsce latem tego roku. Pan Jan Jankowski opowiedział o swojej podróży służbowej do Warszawy i Gdańska, a Andrzej i Katarzyna Neczajewowie - o podróży turystycznej po Polsce, które dokonali w sierpniu. Irena Siergiejew (Kamieńska) poinformowała o kursach nauczycieli języka polskiego w Krakowskim uniwersytecie pedagogicznym, które ukończyła wraz z Antonim Kuzniecowem w lipcu. Walery Kołodziej został nagrodzony dziękczynnym dyplomem za udział w "Nocy bibliotek - 2018".

Prezes na prośbę zebranych opowiedział o obecnych warunkach otrzymania Karty Polaka, kolejności działań i zasad sporządzania dokumentów.

Irena Rempen i Julia Kazakow szczegółowe poinformowały zgromadzonych o zbliżającym się balu polskim 11 listopada i odpowiedziały na pytania publiczności o strojach i organizacji święta, ilustrując swoje słowa filmikami.

Prezes opowiadał o kursach języka polskiego w bieżącym półroczu i ogłosił warunki je organizacji. Pierwsza lekcja się odbędzie 29 września o 11.00 w Centrum Polskim, podczas którego zostaną utworzone grupy i ustalono harmonogram. Również była sporządzona i podpisana zbiorowa petycja do konsulatu RP w Moskwie z prośbą o pomoc w prowadzeniu kursów.

Zaplanowano wieczór polskiej poezji na weekend w środku października, prezes poprosił każdego wybrać werset i przygotować swój występ w języku polskim. Zakłada się, że recytacje zostaną nagrane do tworzenia poetyckiego domofonu.

Ogłoszono o przeprowadzeniu 13 września prezentacji kultury polskiej w ramach obchodów Dnia Miasta o 17.00 na Alei Bohaterów, którą będzie reprezentowała Gimnazjum N 31 Saratowa wspólnie z SROS PNKC "Polonia". Zaproszono do udziału wszystkich chętnych.

Po części oficjalnej odbył się podwieczorek i miła rozmowa, podczas której Irena Siergiejew (Kamieńska) szczegółowo opowiedziała o swojej nauce na kursach w Krakowie, ubarwiając swoją opowieść demonstracją zdjęć, a Tatiana Mackiewicz podzieliła się historią swojej rodziny i problemami swego przeniesienia z Uzbekistanu do Rosji.

Dziękujemy za zdjęcia i film naszemu stałemu fotografowi Ilii Ryżkowowi!

Категория: Wiadomości |