Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

W Centrum Polskim odbyło się spotkanie członków Polonii Saratowa

Drodzy koledzy!

02 czerwca 2018 r. w Centrum Polskim odbyło się spotkanie członków Polonii Saratowa. Spotkanie otworzył prezes Antoni Kuzniecow. On serdecznie pogratulował obecnych z pomyślnym zakończeniem wiosennego semestru nauki języka polskiego i wręczył zaświadczenia o ukończeniu kursów. 

Następnie wystąpił z przeglądem ostatnich wydarzeń Polonijnych na wiośnie bieżącego roku i nagrodził podziękowaniami w imieniu SROS "PNKC" Polonia"  wyróżniających się uczestników i działaczy Centrum Polskiego. 

Prezes wręczył zebranym prezenty od Polonii Moskwy, przekazane nam przez Pana Jana Jankowskiego - to dobitne, kolorowe kalendarze ścienne na rok 2018, poświęcone 100-leciu niepodległości Polski.

Po tym zostały omówione plany na lato. Irina Siergiejewa (Kamieńska) opowiedziała o przebiegu przygotowań do balu Polskiego, o wymogach członkostwa i zaprosiła wszystkich do uczęszczania na zajęcia tańcami historycznymi w klubie "Falkor" pod kierownictwem Ireny Rempen, aby pokazać się na balu z najlepszej strony. 

Przewodniczący przypomniał o cotygodniowych spotkaniach klubu konwiersacji polskiej i wezwał częściej odwiedzać klub latem, w czasie przerwy w kursach języka polskiego, aby nie zapomnieć umiejętności mówienia. 

Po tym zaproponował, aby wyjechać w najbliższym czasie do Tatiszczewskiego rejonu w Obwodzie Saratowskim, aby sprawdzić umiejscowienie i stan grobów żołnierzy polskich z czasów Drugiej Wojny Światowej. Poinformował on, że tatiszczewscy historycy i krajoznawcy wspierają nasze inicjatywy i są gotowi nas przyjąć i pokazać miejsca związane z kształtowaniem się armii generała Andersa. 

Propozycja się spotkała entuzjastyczne poparcie, natychmiast określono skład uczestników wycieczki, zdecydowano się wyjechać 06 czerwca nad ranem. 

Następnie Inna Szelechowa ekscytujące opowiedziała o swojej podróży do Polski, z której dopiero co wróciła. Była w Polsce po raz pierwszy, dlatego jest pełna wspaniałych wrażeń, pokazała zgromadzonym wiele zdjęć i dała charakterystykę każdego miasta, które miała szczęście odwiedzić. 

Na koniec spotkania jeden z naszych najdawniejszych uczestników, Włodzimierz Alikow, przeprowadził prezentację swojej nowej książki "La-mażor" i podarował uczestnikom Polonii Saratowa egzemplarze z własnoręcznie napisanymi życzeniami i autografem! Życzymy pisarzowi i poecie Włodzimierzowi Alikowowi dalszych sukcesów i czekamy na nowe dzieła, w tym w języku polskim! 

Spotkanie zakończyło się tradycyjnym podwieczorkiem i omówieniem wiadomości. 

Dziękujemy Ilji Ryżkowowi za profesjonalnie wykonane zdjęcia ze spotkania!

Категория: Wiadomości |