Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

W Centrum Polskim odbyła się impreza "Noc bibliotek"

Drodzy przyjaciele!

24 kwietnia 2016 r. w Centrum Polskim odbyła się impreza "Noc bibliotek", w ramach Saratowskiej miejskiej promocji kulturowej z identyczną nazwą.

Wieczór otworzył Andrzej Topiłko. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie przyjaźni i zgody w naszym gronie.

Prowadzący imprezy, Aleksandr Deriugin, przedstawił kolekcję rzadkich i cennych książek polskich z funduszy biblioteki Saratowskiego Centrum Polskiego i wezwał zebranych częściej korzystać z naszej wyjątkowej biblioteki.

Eugenia Starostina opowiedziała o działalności Saratowskiego Państwowego Uniwersytetu w sprawach nauki języka polskiego i zaprosiła do odwiedzenia imprezy „Dzień Słowiańskiego Piśmiennictwa” 19 maja 2016 roku, oraz zaprosiła na Święto Kuchni Narodowych w Saratowskim Państwowym Uniwersytecie i na degustację kuchni polskiej 30 kwietnia 2016 roku.

Kulminacyjnym punktem programu stała się quiz "Co wiesz o Polsce".

Pierwszy konkurs wiedzy tradycji, historii i geografii Polski spędził Mikołaj Graczow. Nie od razu uczestnikom udało się odgadnąć jego zagadki.

W następnym konkursie "Zgadnij miasto" przygotowanego przez Aleksandra Dierugina, publiczności pokazywano slajdy z widokami największych i najpiękniejszych miast w Polsce. Trzeba było poprawnie zidentyfikować miasto na podstawie zdjęcia.

Mikołaj Kołomyjcew przeprowadził konkurs wiedzy polsko-rosyjskich homonimów. Przedłożone na konkurs słowa i wyrażenia nie są zapisane w znanych poradnikach i stanowiły autorskie znaleziska.

Antoni Kuzniecow i Irena Siergiejewa (Kamieńska) przeprowadzili konkurs muzyczny. Oni wykonali piosenkę w języku polskim, a uczestnicy konkursu musieli po wysłuchaniu zaczytać w języku rosyjskiem własne pojmowanie tekstu.

W wyniku ostrej rywalizacji, na podstawie sumy punktów zdobytych w konkursach, zwycięzcami quizu zostali Helena Winokurowa i Mikołaj Tereszczenko. Prowadzący programy, Aleksandr Deriugin, wręczył im nagrody Saratowskego Centrum Polskiego.

Po imprezie odbył się podwieczorek dla uczestników.

Dziękujemy Iliji Ryżkowowi za wspaniałe zdjęcia, a Zoji Jakowlewej - za film o tym wydarzeniu.

Категория: Wiadomości |