Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Trasa koncertowa organisty Józefa Kotowicza w Saratowie

Drodzy przyjaciele!

14-15 grudnia 2017 r. nasze miasto odwiedził jeden z najciekawszych europejskich muzyków, profesor Warszawskiego uniwersytetu muzycznego im. F. Chopina, doktor nauk muzycznych Józef Kotowicz. Obecnie muzyk wykłada w Białymstoku grę na organach i sztukę improwizacji.

Józef Kotowicz prowadzi aktywną działalność koncertową, to stały uczestnik prestiżowych festiwali muzyki organowej w Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Słowacji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, a także na Litwie i Białorusi. Oraz podjął czterokrotny tournee po Stanach Zjednoczonych.

Profesor pracuje w kierunku popularyzacji i promocji muzyki organowej w kraju ojczystym, jest organizatorem koncertów w Białymstoku. Jest prezydentem Białostockiego stowarzyszenia muzycznego "MusicaSacra" i organistą kościoła Świętego Wojciecha w Białymstoku, nagrał 5 płyt, w tym album skandynawskiej muzyki XX wieku. Józef Kotowicz jest dyrektorem artystycznym katedralnych koncertów muzycznych w Białymstoku, a także kierownikiem wielu festiwali w regionie.

Maestro po raz pierwszy odwiedza Rosję i jego występy rozpoczynają się właśnie z Saratowa.

W przeddzień koncertu uczestniczki Polonii Saratowskiej - Helena Winokurowa i Irena Siergiejewa (Kamieńska) przeprowadziły dla gościa wycieczkę. Józef Kotowicz odwiedził muzeum Konserwatorium Saratowskiego, sale wykładowe, salę Teatralną. Słysząc Koncert Włoski Bacha, który ćwiczyli saratowscy organiści, profesor Kotowicz w foyer Sali Dużej podszedł do fortepian z autografem Siergieja Rachmaninowa i z pamięci zaczął grać nuta w nutę z dźwiękami organu! Na zakończenie naszy przewodniczki zapoznali drogiego rodaka z rektorem Konserwatorium Saratowskiego Aleksandrem Zanorinym.

Dalej wycieczka trwała w historycznej części miasta Saratowa. Wielkie wrażenie na gościa zrobiła Wołga, na brzegu której znalazł się po raz pierwszy.

Następnego dnia – 15 grudnia — odbył się koncert organowy, w którym również wziął udział zespół "Trio sonata", dobrze znany w Rosji, i daleko poza jej granicami. Było miło, że około pięćdziesięciu członków naszej organizacji przyszli posłuchać muzyki w wykonaniu rodaka.

Na krótko przed rozpoczęciem koncertu, w garderobie, pan Jan Jankowski serdecznie powitał maestro w ojczystym języku, a przewodniczący SROO "PNKC "Polonia" Antoni Kuzniecow życzył artystom udanego występu i inspiracji twórczej.

Józefa Kotowicza znakomicie zaprezentowała widzom ze sceny Sali Dużej Konserwatorium Saratowskiego uczestniczka naszej organizacji - nauczycielka języka polskiego, profesor Saratowskiego Uniwersytetu Państwowego Eugenia Starostina. Ona wyświetliła podstawowe etapy biografii twórczej muzyków, a także opowiedziała o roli Polaków w historii życia kulturalnego Saratowa i o obecnej działalności SROO "PNKC "Polonia".

Mistrzowska gra artystów obaliła mit, że organ to instrument służący wyłącznie podczas mszy, i zademonstrowała wykonanie w nietypowych kombinacjach dźwięków. W programie znalazły się nie tylko klasyczne i współczesne kompozycje, ale i improwizacji, a nawet popularne melodie w traktowaniu jazzowym! Publiczność długo nie chciała wypuścić muzyków ze sceny.

Trasa koncertowa Józefa Kotowicza przedłuży się w Penzie. Mamy szczerą nadzieję, że z ciepłego przyjęcia w Saratowie maestro nie pozostanie obojętny i jeszcze nie raz przyjedzie do naszego miasta.

Chcę wyrazić wdzięczność naszemu aktywiście Aleksandrowi Deruginowi za wkład w przygotowanie Polonijnej prezentacji na koncercie.

Категория: Wiadomości |