Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Spotkanie uczestników SROS «PNKC «Polonia», poświęcone Równonocy wiosennej

Drodzy koledzy!

25 marca 2018 roku odbyło się spotkanie uczestników SROS «PNKC «Polonia», poświęcone Równonocy wiosennej.

Słowo wstępne wygłosił przewodniczący Antoni Kuzniecow. Pogratulował wszystkim z okazji początku wiosny i opowiedział o historii Równonocy wiosennej. Zgodnie z tradycją odnawiania wiosennego, zaproponował publiczności plan pracy organizacji na 2018 rok i zaprosił obecnych do dyskusji.

Aleksandr Deriugin wystąpił z propozycją o udziale organizacji w Krajowej kulturalnej akcji "Noc bibliotek" 21 kwietnia 2018 roku, w dniu, kiedy 26 lat temu została założona Organizacja Polonijna w Saratowie. Zebrani gorąco poparli tę inicjatywę, w trakcie dyskusji powstał scenariusz imprezy i oznaczone są odczynki pracy organizacyjnej.

Eugenia Starostina zaprosiła wszystkich jako widzów na coroczne święto "Dzień słowiańskiego piśmiennictwa", które odbędzie się w końcu maja na Saratoskim Uniwersytecie Państwowym. Osoby, które chcą wziąć udział w przygotowaniu święta i wystąpić na nim mogą zwracać się do Pani Eugenii.

Irena Siergiejewa (Kamieńska) poinformowała wszystkich o klubie polskiej konwersacji w środy o 18.00 w Centrum Polskim. Podkreśliła, że na posiedzeniach klubu nie tylko toczą się rozmowy o bieżących wydarzeniach, ale oraz poznajemy zagadnienia polskiej kultury i historii, organizujemy tematyczne dyskusje. Udział w spotkaniach klubu pozwala nie tylko utrzymać poziom mówionego języka polskiego, ale i zwiększać swoje umiejętności.

Pan Jan Jankowski przypomniał, że w bieżącym roku w Polsce będzie szeroko obchodzona data 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i zaproponował poświęcać temu wydarzeniu imprezy Polonijne,które będą zorganizowane w Saratowie do końca roku. Ponadto, w trakcie prowadzenia tych imprez skupić uwagę na wkład Polaków w kulturę i historię obwodu Saratowskiego i podkreślać więź pokoleń na przykładach konkretnych rodzin Polaków mieszkających w Saratowie w naszych czasach. Zebrani poparli tę propozycję.

Antoni Kuzniecow zwrócił uwagę widowni do wydarzeń historycznych i poinformował o istnieniu grobów polskich żołnierzy z czasów drugej wojny światowej na terenie obwodu Saratowskiego w okolicy Tatiszczewa. Pokazał mapy z przewidywanymi miejscami polskich cmentarzy i przedstawił dane publikacji na ten temat. Jego oferta odbyć podróż do rejonu Tatiszczewskiego po topnieniu śniegów w celu ustalenia dokładnej lokalizacji tych grobów, została z entuzjazmem wspierana przez uczestników Centrum Polskiego.

Następnie przewodniczący mówił o pracy centrów wizowych Rzeczypospolitej Polskiej, o ostatnich zmianach wprowadzonych do ustawy o Karcie Polaka. W związku z tym, nazwał wymagania dotyczące dokumentów potwierdzających narodowość polską oraz warunki uzyskania zaświadczenia o aktywnej działalności Polonijnej.

W dodatku on przypomniał o nowym formularzu podania o przyjęcie do grona członków SROS "PNKC "Polonia", który można pobrać z oficjalnej strony organizacji poloniasaratow.ucoz.org

Podsumowując, Antoni Kuzniecow przyniósł do wiadomości obecnych orędzie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego do organizacji Polonijnych i zapoznał publiczność z ostatnimi zmianami wprowadzonymi do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziękujemy Iliji Ryżkowowi za wspaniałe zdjęcia!

Категория: Wiadomości |