Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Saratowski Centrum Polski zorganizował wykład publiczny "Polski Saratów XIX - XX wieku"

Drodzy przyjaciele!

03 listopada 2018 roku w pomieszczeniu Saratowskiego obwodowego domu pracowników sztuk (były Dom oficerów) w ramach Otwartego lektorium projektu "Młodzieżowa szkoła przewodnika" doktor nauk socjologicznych, docent katedry historii muzyki Saratowskiego państwowego konserwatorium im. L. W. Sobinowa, działaczka Polskiego narodowo-kulturalne centrum "Polonia" pani Irena Siergiejew (Kamieńska) zrobiła wykład publiczny "Polski Saratów XIX - XX wieku".

Wydarzenie otworzyło się wykonaniem hymnu Polski. W wykładzie znalazły odzwierciedlenie najciekawsze wydarzenia z życia Polaków na terenie Rosji i w Obwodzie saratowskim. Pani Irena opowiedziała o Polakach, którzy wnieśli największy wkład w kształtowanie strefy historyczno-kulturowej regionu w XIX i XX wieku, zrobiła przegląd najważniejszych miejsc w mieście, związanych z Polską. Podczas wykładu przez porjektor demonstrowano zdjęcia domów, ulic i zabytków Saratowa, które zachowały ślady kultury polskiej.

Razem z wykładem odbyła się prezentacja Polskiego narodowo-kulturalnego centrum "Polonia". Prezentację przeprowadziła Alla Sorokin, która została ubrana w polski strój narodowy. Na pianinie, które zostało nakryte obrusem w kolorach czerwono-białych znaidowały się książki i albumy o Polsce w języku ojczystym i rosyjskim, polskie flagi i inne symbole.

W trakcie prezentacji słowo powitalne wypowiedził Prezes Honorowy i założyciel Polskiego narodowo-kulturalnego centrum "Polonia" pan Jan Jankowski. Kierownik klubu tańca historycznego "Falkor" pani Irena Rempen opowiedziała o zbliżającym się wielkim wydarzeniu kulturalnym – Wielkim polskim balu w Saratowie. Wystąpił również Prezes Polskiego narodowo-kulturalnego centrum "Polonia" Antoni Kuzniecow, który zapoznał zebranych z bieżącą działalnością organizacji polonijnej i zaprosił wszystkich na kursy języka polskiego oraz na spotkania w klubie polskiej konwersacji.

Składamy gratulacje pani Irenie Siergiejew (Kamieńskej) z powodu sukcesowego wykładu i dziękujemy słuchaczom, którzy przybyli na wykład!

Specjalne podziękowania dla Ally Sorokin, która przeprowadzała prezentację i zrobiła nagranie wideo wykłada, a także dla Inny Szelechow, która pomagała w przygotowaniu prezentacji!

Категория: Wiadomości |