Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Rozszerza się klub konwersacji polskiej!

Drodzy koledzy!

04 kwietnia 2018 roku, klub konwersacji polskiej odwiedziło 18 osób!!! Brawo!! Cudownie i wspaniale, że nasz konwersacyjny klub zrzesza coraz nowych uczestników. Gośćmi klubu byli przedstawiciele wielu krajów - i dlatego możemy uważać nasze dzisiejsze zajęcie za prawdziwie międzynarodowe! Grono stałych uczestników – Polaków Saratowskich (Aleksander Derugin, Wladimir Alikow, Antoni Kuzniecow, Eliasz Żadajew, Mikołaj Graczow, Natalia Moskalczuk, Irena Siergiejewa (Kamieńska), Dmitrij Сerpento) - znacznie się poszerzył. Obecni byli Polacy z Kazachstanu (Anna Szefer); z Białorusi (Swiatlana Rapietska), z Francji (Lilia Baillif i jej przyjaciel Șerim Ponama). To dobra tradycja zabrać ze sobą na zajęcia dzieci - dziś Dmitrij Сerpento przyszedł z najmłodszą córką Lydią, a rodzina Ludwiki Mackiewicz została przedstawiona w trzech pokoleniach!

Oczywiście, spektakularnym wydarzeniem był występ zespołu muzycznego Polaków saratowskich 01 kwietnia w kościele na Wielkanoc, i nasze grono powiększyło się przez to o kilku członków, odwiedzających kościół - w tym wznowiona komunikacja z uczestnikami organizacji z ponad 20-letnim stażem (Helena Wietczinkina). Obecność francuzów polskiego pochodzenia Lilii Baillif i jej przyjaciela Șerima stała się ważnym potwierdzeniem znaczenia sieci społecznych (oni znaleźli nas przez naszą grupę na facebooku). Również znaczącym wydarzeniem było spotkanie z Swiatlaną Rapietską – Polki z Białorusi. Niezwykły był to fakt, że panie Ludwika i Swiatlana okazały się krajankami z Grodna. Wladimir Alikow zachwycił wszystkich obecnych wiadomością - dopiero co wydano jego książkę – pierwszy egzemplarz mógł potrzymać w rękach każdy z nas! Więcej informacji o tej książce wszyscy będą mogli dowiedzieć się 21 kwietnia w trakcie imprezy „Noc Bibliotek”.

Następnie Aleksandr Deriugin opowiedział o nadchodzącym wydarzeniu Noc Bibliotek – 2018” i zaprosił wszystkich obecnych do udziału. Zgromadzeni gorąco poparli pomysły dotyczące organizacji programu i dekoracji pomieszczeń. Postanowiono zrzucić się po 200 rub na potrzeby organizacyjne nadchodzącego święta. Aleksandr Deriugin został mianowany odpowiedzialnym za zbieranie gotówki, a Antoni Kuzniecow – za kontrolę nad przelewami bezgotówkowymi pieniędzy na kartę. Kosztorys imprezy obecnie się precyzuje. Ilość zebranych pieniądze, lista uczestników, a także sprawozdania finansowe, jak zawsze, będą prezentowane w naszej grupie „WKontakcie” i dostępne wszystkim.

Dalej rozmawialiśmy o historii Polski. Omówiony został okres powstania Bohdana Chmielnickiego, Potop Szwedzki i panowanie Jana II Kazimierza. W trakcie dyskusji na temat wydarzeń historycznych ponownie został poruszony temat egzaminu na Kartę Polaka.

Na zakończenie zajęć wszyscy obecni wymienili się swoimi opiniami i wrażeniami na temat podobieństwa i różnicy obchodów Wielkanocy w katolickiej i prawosławnej tradycji. Uczestnicy wspominali, jak odbywało się to święto w ich dzieciństwie, za czasów władzy radzieckiej, dowiedzieliśmy się całej prawdy o królikach wielkanocnych w Europie i zającach czekoladowych we Francji. Zostały porównane obrzędy obchodów Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Trzy godziny posiedzenia klubu minęły szybko! Wszyscy rozproszyli się w świetnym humorze, w oczekiwaniu nowych wydarzeń na rzecz kultury polskiej i języka polskiego.

Категория: Wiadomości |