Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Przedstawiciele Polonii Saratowa wzięli udział w międzynarodowej wieczerzy wigilijnej

Drodzy przyjaciele!

19 grudnia 2020 reprezentanci Polonii Saratowa wzięli udział w międzynarodowej Wieczerzy Wigilijnej, która się toczyła w formacie transmisji internetowej. Świąteczny stół zjednoczył przedstawicieli powiatu koneckiego z rodakami w Rosji.

Inicjator imprezy Starosta Konecki Grzegorz Piec zainaugurował uroczystość przemówieniem powitalnym: "Choć jesteśmy tak daleko od siebie, okazuje się, że możemy być tak blisko. Bóg - Honor - Ojczyzna, to wartości, które pozwoliły nam Polakom wiele przetrwać i to One są spoiwem naszej tożsamości narodowej, bez względu na zakątek globu, w którym obecnie przebywamy. Państwa dzisiejsza obecność z nami, to świadectwo tego, że w sercu, Polska jest taka sama dla nas wszystkich. Dziękuję za Waszą troskę o narodową tradycje i kulturę, jestem zaszczycony, że w ten wyjątkowy czas możemy być razem".

Wśród gości imprezy był m.in. Wiceminister Spraw Zagranicznych – Piotr Wawrzyk, któremu towarzyszyli: Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady oraz Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik – członkowie Zarządu oraz Marian Wikiera – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury, a także Maciej Chłopek – dyrektor ZZH w Maleńcu.

Słowa powitania wygłosił do zebranych również Bartłomiej Orzeł – obecnie pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, ale w latach 2017 – 2019 – pełnomocnik rządu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

Świąteczną atmosferę tworzyły występy zespołu folklorystycznego "Królewiaczki", który wykonywał kolędy i pastorałki.

Prowadzącą i gospodynią świątecznej kolacji była przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich – Justyna Rupniewska, która po oficjalnym powitaniu gości, w dalszej kolejności opowiedziała o 12 potrawach znajdujących się na świątecznym stole symbolizujących ludową i zarazem historyczną tradycję. Potrawy wigilijne zostały przygotowane przez uczestniczki Koła Gospodyń Wiejskich ze wsi Świerzyce.

Dania poświęcił ks. dziekan Andrzej Zapart, który odczytał również okolicznościowy fragment Pisma Świętego o narodzeniu Pańskim, a następnie skierował wiele ciepłych słów do naszych rodaków.

W imieniu całej społeczności samorządu powiatowego życzenia „Polonusom” przekazał również Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady.

Polonię Rosji reprezentowali rodacy z Krasnodaru, Kazania, Czelabińska, Krasnojarska, a nawet Jakucka. Polonusom przewodniczył Prezes Związku Organizacji Polskich "Jedność" w Rosji dr hab. Aleksander Sielicki.

Jedną z najlepszych była wypowiedź pani Anuszy Zabłockiej – nauczycielki języka polskiego we wspólnocie w Krasnodarze, absolwentki KUL: "Sporo osób, które przychodzą do mnie na zajęcia, zwykle nie zna języka swoich przodków ani zwyczajów. Właśnie dzisiaj przed spotkaniem z wami miałam lekcję i opowiadałam uczniom o naszych świątecznych tradycjach. Teraz zdaję sobie sprawę, jak głęboko dotknęła mnie integracja z kulturą narodową, czułam się, jakbym była tam z wami przy stole wigilijnym. Moi uczniowie uważnie słuchają moich opowieści i zadają pytania, na przykład mało kto wie, co to jest opłatek. Przodkowie tych ludzi, z różnych powodów zostali zmuszeni do ukrywania się, aby nie zdradzać swoich korzeni i tradycji narodowej. Jeszcze raz bardzo dziękuję Państwu za pamięć, za możliwość integracji. Kaukaz słynie z gościnności, i jeśli będzie taka możliwość, zapraszam Państwa serdecznie do nas. Na zakończenie życzę oczywiście zdrowia, obfitości łask Bożych. Z całego serca dziękuję".

Z kolei dziękujemy organizatorom tego internetowego wydarzenia za wspaniałą imprezę, a także panu Aleksandrowi Sielickiemu za zaproszenie!

Категория: Wiadomości |