Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Prezentacja kultury polskiej na festiwalu obwodowym "Jesteśmy razem!" w Tatiszczewo

Drodzy przyjaciele!

12 czerwca 2019 roku członkowie SROS "PNKC "Polonia" wzięli udział w tradycyjnym saratowskim regionalnym festiwalu kultur narodowych "Jesteśmy razem!" w mieście Tatiszczewo. Na zaproszenie szefa administracji  rejonu tatiszczewskiego Pawła Surkowa odezwaly się przedstawiciele wszystkich narodowości regionu. 

Na głównym placu miasta rozstawiły się kolorowe namioty uczestników festiwalu. Stroje, muzyka, tańce, piosenki, i oczywiście, dania kuchni różnych narodów, zamieszkujących w Obwodzie Saratowskim, wytwarzały miły nastrój.

Atrakcją w dekoracji polskiego dworku stały się dzieła sztuki i obrazy, pokazujące tradycje, kulturę i światopogląd Polaków, wykonane własnoręcznie przez naszych uczestników. Ponadto, zostały zademonstrowane wyroby polskich rzemiosł ludowych i kolorowe broszury, opowiadające o Polsce.

Prezentacji towarzyszył program muzyczny, zawierający w sobie znane ludowe, popularne i klasyczne przeboje. Właśnie prezentacja kultury polskiej została przeprowadzona przez Innę Szelechow, Kierę Moskalczuk, Siergieja Niestierienko, ubranych w stroje ludowe. Opowiadali o pracy saratowskiego Centrum polskiego, rozdawali ulotki, poświęcone życiu polonijnemu w Rosji i na całym świecie, językowi i kulturze Polaków.

Goście festiwalu chętnie zapoznawali się z polską kulturą, nasz namiot stale był w centrum uwagi publiczności. Podczas rozmów z gośćmi prezentacji okazało się, że wielu mieszkańców Rejonu Tatiszczewskiego ma korzenie polskie!

Pracę organizacyjną i przygotowanie prezentacji wzieli na siebie Irina Siergiejew, Eliasz Żadajew, Andrzej Mizuk i Andriej Nieczajew. Wystawę poparli Natalia Moskalczuk, Mikołaj Tereszczenko, Tatiana Carew, Konstanty Ogórcow, Oksana i Anastazja Draczewskie. I oczywiście, wszystkich inspirowała obecność prezesa honorowego saratowskiej wspólnoty polskiej pana Jana Jankowskiego!

Po wystawie narodowościowej odbył się koncert galowy i rozdanie nagród.

Sukces naszej wystawy został wyróżniony przez organizatora - dyplomy honorowe zarządu Rejonu Tatiszczewskiego otrzymali prezes SROS "PNKC "Polonia" Antoni Kuzniecow, Inna Szelechow, Eliasz Żadajew!

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w organizacji i przeprowadzeniu prezentacji polskiej kultury na festiwalu w Tatiszczewo, a także wszystkich, którzy odwiedzili naszą wystawę!

Категория: Wiadomości |