Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Prezentacja książki uczestników Saratowskiego Centrum Polskiego Aleksandra Deriugina i Mikołaja Kołomijcewa

Drodzy przyjaciele!

28 stycznia 2018 r. w murach kościoła Ewangelicko-Luterańskiego św. Marii w Saratowie odbyła się prezentacja książki uczestników Saratowskiego Centrum Polskiego Aleksandra Deriugina i Mikołaja Kołomijcewa wspólne z Olgą Licenberger o Saratowskiej parafii Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła. Zespół autorów synchronizował wydanie z 250-leciem istnienia wspólnoty.

Książka się nazywa "Kościół Ewangelicko-Luterański świętej Marii w Saratowie (do 250-lecia powstania)". To kontynuacją pierwszej książki o kościele św.Marii panny, którą wydano 22 lata temu, w 1995 roku. Jest ona skierowana do historyków, krajoznawców i szerokiego grona czytelników, ponieważ jest poświęcona 250-letniej historii luteran saratowskich, ich wpływu na rozwój rodzinnego miasta. Znaczną wartość mają uzupełnienia do książki, które zostały przygotowane na podstawie materiałów z archiwów, a także umieszczone tam rzadkie zdjęcia.

Na spotkaniu przewodniczył prezes Generalnego Synodu ELKR proboszcz katedry Ewangelicko-Luterańskiej w Saratowie Andrzej Drzamgarow. Przedstawiciel wydawcy, regionalny koordynator Międzyregionalnej rady koordynacyjnej Powołża i Południowo-Zachodniej Międzynarodowy związek niemieckiej kultury, przewodniczący organizacji społecznej "Narodowo-Kulturalna Autonomia Rosyjskich Niemców Marksowskiego rejonu" Helena Gejdt pogratulowała obecnych z rokiem jubileuszowym od siebie osobiście, a także w imieniu pierwszego zastępcy przewodniczącego MZNK Olgi Martens, przeczytawszy na głos powitalny adres.

Po tym autory książki – uczestnicy Saratowskiego Narodowo-Kulturalnego Centrum Polskiego - członek Rady Kościoła Aleksandr Deriugin oraz dziennikarz i językoznawca Mikołaj Kołomijcew opowiedzieli o tym, jak powstawał ten utwor literacki, jaka praca została wykonana, a także, o czym opowiadają czytelnikom trzy najciekawszych rozdziały tej książki i obfitujący faktami historycznymi jej uzupełnienie.

Następnie odbyło się uroczyste wręczenie jako nagrody egzemplarza książki i podziękowania tum ludziom, którzy aktywnie współpracowali z autorami. Również dwa egzemplarze książki parafia solennie przekazała do fundusze dwóch największych bibliotek miasta i regionu (Obwodowej Uniwersalnej Biblioteki Naukowej i Miejskiej Scentralizowanej Systemie Bibliotek).

Słowo powitalne wygłosił zastępca ministra polityki wewnętrznej i stosunków społecznych Obwodu Saratowskiego Dmitrij Konusow. Helena Pozniakowa, kierowniczka wydziału współpracy z instytucjami kultury z Ministerstwa kultury Obwodu Saratowskiego również powitała członków parafii i gości imprezy.

Zaproszeni zostali również przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich regionu. Proboszcz Rzymsko-Katolickiej parafii świętego Klemensa w Saratowie ojciec Ondrzej Sławik serdecznie powitał wszystkich z publikacją drugiej książki o luteranach saratowskich i podwójnym jubileuszem w społeczności.

Wsparcia udzielili tej prezentacji członkowie naszej organizacji Polonijnej: Tatiana Cariowa, Aleksy Bitucki, Antoni Kuzniecow.

SROS "PNKC "Polonia" serdecznie gratuluje Aleksandrowi Deriuginowi i Mikołajowi Kołomijcewowi i życzy im dalszych sukcesów w pracy!

Категория: Wiadomości |