Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Posłowie z Polonii Saratowa wzieli udział w Dniach Kultury Polskiej w Soci

Drodzy przyjaciele!

26-28 kwietnia 2019 r. w Soci odbyły się Dnie Kultury Polskiej, które zostały zorganizowane przez Związek Organizacji Polskich „Jedność". W ramach przedsięwzięcia dokonano szereg imprez mających na celu umacnianie więzi kulturalnych między narodami słowiańskimi. Posłami od Polonii Saratowa byli Antoni Kuzniecow i Irena Siergiejew.

26 kwietnia w ramach Dni Kultury Polskiej na Rosyjskim Międzynarodowym Olimpijskim Uniwersytecie  odbyła się wystawa, poświęcona chrztowi Polski. O historycznym znaczeniu tego wydarzenia opowiadał gościom Hieronim Grala – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyplomata, członek Komisji Historyków Polski i Rosji, kierownik Komisji „Polono-Russica”, profesor honorowy Moskiewskiej Akademii Ekonomiki i Prawa, I radca Ambasady RP w Federacji Rosyjskiej. Następnie on w sali uniwersytetu zrobił wspaniały wykład publiczny "Wkład Polaków w rozwój kultury rosyjskiej".

27 kwietnia rozpoczęła się narada prezesów organizacji polonijnych z Rosji,  na której uczestniczyło ponad 30 osób. W pracy narady wzięła udział Konsul ds. Polonii Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie pani Zofia Mąka. Podczas obrad Antoni Kuzniecow wystąpił z referatem na temat działalności SROS "PNKC "Polonia" w roku 2019, natomiast Irena Siergiejew opowiedziała o współpracy naszej organizacji z instytucjami kultury w obwodzie Saratowskim i wręczyła obecnym pamiątkowe książeczki i ulotki informacyjne.

Owego dnia wieczorem w Centrum kultur narodowych "Źródła" miasta Soci członkowie organizacji polonijnych z południa Rosji zorganizowali koncert z tanecznymi i muzycznymi numerami. Gwoździem programu stała się sztuka teatralna na podstawie arcydzieła Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem" w wykonaniu amatorskiej grupy aktorów z Rostowskej Miejskiej Organizacji Narodowościowo-Kulturalnej Autonomii "Związek Polaków Dona".

28 kwietnia w bibliotece im. Puszkina miasta Soci otwarto wystawę naparstków polskich i pierwszego w Rosji muzeum naparstków. Ta ekspozycja została przywieziona i pokazana przez przedstawicieli Polskiego towarzystwa kulturalnego "Solaris" Włodzimierza i Annę Malinowskich z Czelabińsku.

Po południu odbyła się msza święta w kościele katolickim Parafii Świętych Apostołów Tadeusza i Szymona, którą przeprowadził ojciec Stanisław.

Dziękujemy prezesowi Związku Organizacji Polskich „Jedność" Aleksandrowi Sielickiemu i prezesowi Polonii Soci Igorowi Janowskiemu za ciepłe przyjęcie i doskonałą organizację święta!

Категория: Wiadomości |