Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Polskie narodowo-kulturalne centrum "Polonia" wziął udział w świętowaniach, poświęconych Dniowi miasta

Drodzy koledzy!

13 września 2018 r. Polskie narodowo-kulturalne centrum "Polonia" wziął udział w świętowaniach, poświęconych Dniowi miasta. 

Z zaimprowizowanej trybuny (na schodach wokół fontanny) brzmiały uroczyste przemówienia i rozpoczęła się seria występów. W tym samym czasie na terenie alei, obok ławkek wystawiono długie stoły z daniami kuchni różnych narodów. Każdy stół został ozdobiony przedmiotami codziennego użytku i narodową symboliką. Była wśród je i nasza wystawa kultury polskiej, przygotowana przez PNKC "Polonia" we współpracy z naszym stałym kreatywnym partnerem — Gimnazjum nr 31 Saratowa. Stół  przykryty obrusami w czerwono-białych kolorach, książki i albumy o Polsce w językach rosyjskim i polskim, polskie flagi i inne symbole, i oczywiście, poczęstunek, - wszystko to razem sprawiało wrażenie przyłączenia do wielkiej polskiej rodziny, z jej pięknymi tradycjami i zwyczajami. 

Prowadząca polskiego programu Irena Siergiejew (Kamieńska) przeprowadziła improwizowaną lekcję z języka polskiego, w zabawny sposób wyjaśniła podstawy słownictwa polskiego, odkrywając wspólne cechy dwóch języków słowiańskich rosyjskiego i polskiego. 

Wśród obecnych dzieci przeprowadzono ekscytująca gra "Strażak", którą grano w Polsce ponad 100 lat temu! Jak się okazało, ta gra dla dzieci wcale nie jest przestarzałą i bardzo fascynuje dzisiejszych dzieci XXI wieku. 

Apoteozą programu były zbiorowe próby z dziećmi popularnej piosenki "Wszyscy Polacy to jedna rodzina". Powtarzając za panią Ireną, dzieci łatwo nauczyły się refrenu tej piosenki i z zapałem wykonali ją z playbacku. 

Muzyka programy została składana się ze znanych polskich piosenek i melodji różnych epok. 

Na zakończeniu wszyscy uczestnicy wyruszyli do głównej sceny uroczystej imprezy — przy fontannie, gdzie końcowym numerem programu koncertu był blok kultury polskiej, który został przygotowany również w połączeniu z 31 gimnazjum. Arina Sklarowa zaśpiewała wesołą piosenkę w języku polskim, a taneczny zespół ponownie pocieszył widzów ognistym krakowiakiem. 

Sukces polskiego programu zauważyli przedstawiciele administracji Rejonu Kirowskiego Saratowa, podeszli do naszego stołu prezentacyjnego i się częstowali daniami kuchni polskiej tradycyjnej.

Wielką pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia zrobili członkowie saratowskiej Polonii, a mianowicze - Aleksy Bitucki, który pomógł dostarczyć rekwizyty i stroje, Rasław Biedrycki - który również pomógł z dostawą książek i strojów i zrobił kilka zdjęć.  Mikołaj Tereshchenko — bez względu na to, że przyjechał pod koniec programu, zapewnił transport,  a także utrwalił wiele cennych momentów imprezy na wideo. I oczywiście, Irena Siergiejew (Kamieńska), która przygotowała scenariusz programu, była jej prowadzącą, a także — na pół etatu — koordynatorem występów i kierownikiem spontanicznego polskiego chóru dziecięcego))).

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli i wzieli udział w tym skomplikowanym i ciekawym wydarzeniu. Przed nami nowe impezy Polonijne! Trzymamy kurs na Wielki Polski Bal!

Категория: Wiadomości |