Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Polonia Saratowa na festiwalu językowym "Art-solanka"

Drodzy kloedzy!

10 lutego 2018 roku przedstawiciele Centrum Polskiego zostali zaproszeni na ekscytującą multikulturową imprezę naszego miasta – festiwal "Art-solanka", który tradycyjnie odbywa w Centrum językowym "Clever" w Saratowie.

Zostaliśmy zaproszeni przez jednego z organizatorów "Solanki" - Witalija Krucia.

Co to jest "Solanka"? To osobny świat, tworzony na jeden wieczór, w określonym miejscu, gdzie na pewno nie będzie czasu na nudę! Ilość językowych placówek bardzo zróżnicowana: stoły, za którymi znajdują się osoby uczące się języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, a nawet chińskiego! Z przedstawicielami grup językowych, można porozmawiać na różne tematy, dowiedzieć się o studiowaniu, charakterze nauki lub pracy w danym kraju lub po prostu pogadać na każdy temat. Imponuje fakt, że na "Art-solance" nie ma żadnej formalizacji – każdy porusza się we wygodnym mu rytmie, odwiedza pasujące do niego imprezy, występy lub warsztaty.

Każda "Solanka" ma swój temat. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z rokiem teatru w Rosji i dlatego nazywała się "Art- solanka". Gościom zaproponowano przyjść w strojach bohaterów ulubionego filmu lub postaci z kreskówki, ponadto, można było przyjść w stroju narodowym. Odrębny "stół" został poświęcony różnym rodzajom sztuki, jego kuratorami byli przedstawiciele wydziału matematycznego Saratowskiego Uniwersytetu Państwowego. Ponadto, w widowiskowej części programu zademonstrowano inscenizacje, piosenki i pantomima, które zostały ciepło przyjęte przez wszystkich obecnych.

Natychmiast po występach Witalij Kruć zaproponował nam jako działaczom Centrum Polskiego, wystąpić z prowizorycznej prezentacją Saratowskiej regionalnej organizacji społecznej "Polskie narodowo-kulturalne centrum "Polonia". Oferta była bardzo zaskakującej – ale postanowiliśmy spróbować!

Mikołaj Kołomijcew jasno, ładnie i szczegółowo opowiedział o ognisku kultury polskiej w Saratowie i społeczności Polaków w naszej miejscowości, Irena Siergiejewa przemówiła o wydarzeniach odbywających się w Centrum Polskim i zaprosiła obecnych na kursy języka polskiego i na nadchodzące imprezy kulturalne poświęcone 100-leciu niepodległości Polski. Aleksandr Deriugin kontynuował występ fascynującym informowaniem o właściwościach języka polskiego i polskiej wymowy, porównując język polski z innymi językami grupy słowiańskiej. Nasz wspólny występ został zakończony wykonanie hymnu polskiego, co ostatecznie zachwyciło naszych widzów. Czuliśmy, że nasz improwizacja udała się, że oklaski były szczere. Po przemówieniu do nas podchodzili wiele uczestników, którzy wykazali żywe zainteresowanie polską kulturą i językiem polskim. Przedstawiciele mediów zapraszali nas na rozmowy i wywiady.

Emocji było w nadmiarze! Byliśmy po prostu szczęśliwi, że nasza spontanicznie zorganizowana prezentacja Polonii Saratowskiej została gorąco poparta przez uczestników „Art-solanki”, a Witalij Kruć wyraził nadzieję na dalszą współpracę z Centrum Polskim i poinformował o możliwości zorganizować – „stół polski” na następnym spotkaniu.

Wieczór zakończył się burzliwy tańcem, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy „Art-solanki”, a szczególną zręczność w tańcu wykazał uczestnik Centrum Polskiego Aleksy Bitucki!

Dziękujemy Centrum językowemu "Koniczyna" i Witalijowi Krociowi za możliwość wzięcia udziału w imprezie i czekamy na nowe – wspólne spotkania.

Категория: Wiadomości |