Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

"Polonez Saratowski" zabrzmiał na Ogólnorosyjskich naukowych czytaniach "Problemy twórczości artystycznej"

Drodzy koledzy!

24 listopada 2017 r. w Konserwatorium Saratowskim odbyły się Ogólnorosyjskie naukowe czytania "Problemy twórczości artystycznej", poświęcone Bolesławowi Jaworskiemu i połączone z obchodami 105-lecia Konserwatorium Saratowskiego.

Z referatem "Polonez Saratowski" wystąpiła członek Zarządu SROS "PNKC "Polonia", docent katedry historii muzyki Konserwatorium Saratowskiego, doktor nauk socjologicznych, Irena Siergiejewa (Kamieńska). Raport zawierał fascynująca opowieść o roli i znaczeniu działaczy kultury polskiej w kształtowaniu współczesnego oblicza Obwodu Saratowskiego.

W przemówieniu została wyświetlona działalność założyciela Konserwatorium Saratowskiego Stanisława Eksnera, przewodniczącego klas muzycznych w Saratowie i wybitnego skrzypka Ludwiga Winiarskiego, muzykoznawcy, kompozytora i działacza społecznego Bolesława Jaworskiego, aktorów Olega Jankowskiego i Maryny Szymańską, malarzy Michała Wróbela i Adama Szemesza, rewolucjonistów Ewy Felińskiej i Grzegorza Kotowskiego i wielu innych.

Wyróżniony został także wkład w rozwój kultury w Saratowie Regionalnej Organizacji Społecznej "Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum "Polonia".

Категория: Wiadomości |