Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Polacy saratowscy ukończyli kursy dla Polonii w Polsce

Drodzy przyjaciele!

W lipcu 2019 roku członkowie naszej organizacji przy wsparciu Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rosji i Związku Organizacji Polskich "Jedność" wyjeżdżali do Polski na kursy dla Polonii.

Pan Mikołaj Tereszczenko dostał się na kurs metodyczny dla nauczycieli języka polskiego w Myślenicach z nauką na bazie Krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej.

Kursy obejmowały bogaty program kulturalny ze zwiedzaniem obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Starego miasta i dzielnicy Kazimierz w Krakowie, kopalni soli w Wieliczce, ośrodków kultury i muzeów, takich jak Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, muzeum "Podziemia rynku" w Krakowie, Sanktuarium św. Jana Pawła II, plenerami w górach i nad rzeką Rabą w Myślenicach, wyjazdami w Tatry, do Kasprowego Wiercha, Nowego Targa i nad jeziorem Czorsztyńskim.

Oraz pan Mikołaj odwiedził dwutygodniowy Kurs szkolenia dla bibliotekarzy polonijnych w Poznaniu, obejmujący zapoznanie się z nowymi technologiami bibliotekarstwa, zwiedzanie archiwów, muzeów w Poznaniu i wycieczki po mieście.

Pan Antoni Kuzniecow i pani Irena Siergiejew wzięli udział w kursach z polskiej historii, kultury i języka w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców na bazie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Uczestnicy kursów zostali zakwaterowani w wygodnych pokojach akademiku uniwersytetu, które dorównują dobrym hotelom, a także zapewniono im bezpłatny przejazd transportem miejskim w Lublinie na cały okres kursów i wyżywienie w formie pełnego bufetu w przestronnej kawiarni.

Szkolenie obejmowało wykłady i praktyczne zajęcia z kulturoznawstwa, gramatyki języka polskiego, polskiej literatury, sztuki, muzyki i kina, historii Lublina i Rzeczypospolitej Polskiej. Zajęcia prowadzili czołowi wykładowcy uniwersytetu, autorzy monografii i podręczników. Studenci mieli możliwość bez ograniczeń korzystać z bibliotek uczelni.

W ramach programu odbyło się zwiedzanie zabytków i pomników Lublina, wycieczki na Stare miasto i Zamek Lubelski, Ogród Saski i Cmentarz na Lipowej, do obozu Majdanku, ogrodu botanicznego, Muzeum Wsi Lubelskiej, katedry i kościoła franciszkanów. Uczestnicy kursu byli na koncertach muzyki organowej, odwiedzili coroczny Karnawał Sztukmistrzów, festiwal polskiego kina, międzynarodowy festiwal zespołów folklorystycznych, uroczystości z okazji 450-lecia Unii Lubelskej.

Niezapomniane wrażenia pozostawiły wycieczki po Lubelszczyźnie - do Zamości i Kazimierza Dolnego, Kozłówki, Wojciechowa i Szczebrzeszyna. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli organizowywali muzyczne i literackie występy oraz prezentacje kulturalne w auli uniwersytetu. Codziennie wieczorem w auditorium uczelni pokazywano arcydzieła kinematografii polskiej.

W drodze powrotnej prezes Polonii saratowskiej Antoni Kuzniecow przywiózł z Moskwy 8 krakowskich strojów ludowych, które Wydział Konsularny Ambasady RP w Rosji przekazał do Centrum Polskiego!

Dziękujemy uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Krakowskiemu Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej, Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach , Związkowi Organizacji Polskich "Jedność" i szczgólnie Wydziałowi Konsularnemu Ambasady RP w Rosji za doskonałą organizację kursów i pomoc!

Категория: Wiadomości |