Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Polacy saratowscy poświętowali Dzień Polaków za granicą oraz Dzień Flagi!

Drodzy przyjaciele!

02 maja 2019 roku Polacy saratowscy świętowali Dzień Polaków za granicą oraz Dzień Flagi! Z powodu deszczu musieliśmy zrezygnować z tradycyjnych obchodów na łonie natury, a impreza odbyła się w kawiarni "Get together", która łaskawie udostępniła nam salę i sprzęt. Obrusy w polskich barwach narodowych i flagi Rzeczypospolitej Polskiej tworzyły w pomieszczeniu uroczystą i świąteczną atmosferę.

Przewodniczący społeczności polskiej  Antoni Kuzniecow odczytał list powitalny Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Szymona Szynkowskiego vel Sęk  do członków Polonii  w języku polskim, a następnie przetłumaczył po rosyjsku. Ponadto, opowiedział słuchaczom o dniach kultury polskiej w Soci, w przeprowadzaniu których osobiście brał udział. Duże zainteresowanie zebranych wzbudziły także informacje SROS PNKC "Polonia" o możliwościach studiowania w Polsce w bieżącym roku dla cudzoziemców.

Następnie każdy z obecnych trochę opowiedział o sobie w języku polskim. Andrzej Mizuk przedstawił społeczności żonę Helenę, a Ludmiła Wiercińska zabrała na imprezę całą swoją rodzinę! Uradwało, że nawet ci nasi uczestnicy, którzy uczą się języka ojczystego "od zera", już pewnie mogą się porozumiewać. Irena Sadowska została mile zaskoczona sukcesami Eliasza Żadajewa w opanowaniu języka!

W celach rozrywkowych wszyscy razem obejrzeli fragment filmu komediowego w języku polskim, a następnie Irena Siergiejew przeprowadziła wśród uczestników grę, oferując każdemu po kolei wyjmować z jednego stosu karteczki z pytaniami po polsku, a z drugiej - z zabawnymi odpowiedźmi.

Na wniosek Kiry Moskalczuk i Mikołaja Tereszczenko społeczność polska na podkładzie muzycznym wykonała ulubione piosenki: "Hej sokoły", "Wszyscy Polacy to jedna rodzina", "Miała baba koguta", i oczywiście hymn!

Uroczystość zakończyła się wspólną sesją zdjęciową. Bez wątpienia, najlepsze zdjęcie - to Rasław Bedrycki z flagą narodową w ręku!

Dziękujemy wszystkim za udział!

Категория: Wiadomości |