Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Odbył się uroczysty koncert z okazji Dnia słowiańskiego piśmiennictwa i kultury zorganizowany przy wsparciu Saratowskiego Centrum Polskim

Drodzy koledzy!

W czwartek, 19 maja 2016 roku w auli X korpusu Saratowskiego Państwowego Uniwersytetu odbył się uroczysty koncert z okazji Dnia słowiańskiego piśmiennictwa i kultury. Koncert tradycyjnie przygotowali Katedra Teorii, Historii Języka i Lingwistyki Stosowanej oraz Centrum Polskim w Saratowie i studenci trzeciego roku Instytutu Filologii i Dziennikarstwa, uczących się języka polskiego.

Po raz pierwszy w tym roku w koncercie wzięli udział uczniowie drugiego roku kierunku "Wykształcenie Pedagogiczne", występujący z literacko-muzycznej kompozycją, opowiadającej o dramatycznym losie twórców alfabetu słowiańskiego "Z dziejów słowiańskiego piśmiennictwa: życia Cyryla, Metodego i Klemensa".

Jako muzyczne ilustracje używano fragmenty utworów J.S.Bacha i pieśni Kijowsko-Peczerskiej Ławry Zaśnięcia.

Przed rozpoczęciem koncertu tradycyjnie docent T.N.Miedwiediewa uroczyście wręczyła dyplomy i nagrody zwycięzcom XLVI Tradycyjnej olimpiady lingwistyki dla uczniów, która odbyła się w Katedrze Teorii, Historii Języka i Lingwistyki Stosowanej wspólnie z Moskiewskim Uniwersytetem Państwowym im. M.W.Łomonosowa.

Następnie przed zebranymi w sali wystąpili członkowie Klubu Tańca Historycznego "Falkor" pod kierownictwem I.Rempen z kolorowym polskim tańcem "Biały mazur".

Uczniowie i wszyscy widzowie mogli także wziąć udział w zabawnej quizie i sprawdzić swoją wiedzę z języków słowiańskich i ich historii.

Zakończył się koncert zabawną inscenizacją w języku polskim, z której widzowie dowiedzieli się o tym, co może się zdarzyć, jeśli nagle znaleźć się w telewizji, w której, poza tym, wszyscy mówią po polsku.

Категория: Wiadomości |