Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Dzień piśmiennictwa słowiańskiego 15.05.2017 na Uniwersytecie Państwowym w Saratowie

Drodzy przyjaciele!

15 maja 2017 roku na Uniwersytecie Państwowym w Saratowie odbyła się tradycyjna impreza poświęcona obchodom Dni słowiańskiego piśmiennictwa i kultury, która została przygotowana przez studentów slawistów pod kierunkiem pani Eugenii Starostinej przy udziale Saratowskiej organizacji polonijnej.

Przed rozpoczęciem koncertu docent katedry teorii, historii języka i lingwistyki stosowanej T. Miedwiediewa uroczyście wręczyła certyfikaty i prezenty uczniom, którzy zajęli premiowane miejsca na olimpiadzie lingwistyki, która już trzeci rok z rzędu odbywa się na bazie naszego Uniwersytetu wraz z Moskiewskim Uniwersytetem Państwowym im. Łomonosowa.

Następnie wszyscy widzowie mogli sprawdzić własny talent lingwistyczny, odpowiadając na pytania pod czas quizu, przygotowanego przez studentów 3 kursu na kierunku «Lingwistyka podstawowa i stosowana». Widzowie musieli "odgadnąć", jak przetłumaczyć na język rosyjski takie słowa, jak bieliznа, adidasy lub groza.

Artyści Uniwersyteckiego zespołu folklorystycznego "Праздник" ucieszyli wszystkich profesjonalnym wykonaniem pieśni ludowych.

Studenci 3 kursu kierunku "Ojczyźniana filologia", badający język polski, przygotowali dla widzów skecz, w którym bohaterowie, a raczej bohaterki postanowiły udać się na słynne krakowskie targi. Jednak do tego im było trzeba najpierw znaleźć narzeczonych, ale to zadanie było dość trudnym, ponieważ jedyny narzeczony, o uwagę którego walczyły liczne pretendentki, okazał się bardzo wybredny, i dziewczyny powinny były pokazać wszystkie swoje talenty – umiejętność śpiewać, tańczyć, a nawet czytać łamańce językowe. W końcu nastąpiło rozwiązanie problemu, i bohaterowie udali się na kiermasz. Oni spacerowali uliczkami starego Krakowa, opowiadając widzom historię krakowskich targów i zapoznali ich z Lajkonikiem, zwanym także konikiem zwierzynieckim lub tatarzynem – jednym z najbardziej charakterystycznych krakowskich postaci.

Na zakończenie koncertu jego uczestnicy poczęstowali wszystkich widzów tradycyjnymi ciastkami z dżemem, które nazywają się "kolaczki".

Dziękujemy serdecznie organizatorom i uczestnikom tej imprezy za wspaniały czas spędzony w świecie polszczyzny!

Категория: Wiadomości |