Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

w Saratowskim państwowym konserwatorium im. L. W. Sobinowa odbyła się publiczny wykład "Polscy muzycy i kompozytorzy".

Drodzy koledzy!

12 grudnia 2018 roku w Saratowskim państwowym konserwatorium im. L. W. Sobinowa odbyła się impreza saratowskiego polskiego narodowo-kulturalnego centrum "Polonia" - publiczny wykład, poświęcony muzyce polskiej.

Wykład został poprzedzony małym zwiedzaniem zabytkowego budynku konserwatorium, które przeprowadziła muzykolog, doktor historii sztuki, młody nauczyciel Nina Bondarenko (Pogarska). Goście wieczoru usłyszeli opowieść o charakterze architektonicznym budynku, jego przeznaczeniu i tajemnicach. Wielki kompozytor Sergiusz Rachmaninow, jako członek honorowy dyrekcji Cesarskiego rosyjskiego towarzystwa muzycznego odwiedził Saratów z okazji otwarcia pierwszego w rosyjskiej prowincji konserwatorium. Ocenił niespotykane piękno budynku i obdarzył konserwatorium fortepianem koncertowym firmy "C. Bechstein". Ten cenny eksponat z dedykacją Rachmaninowa uczestnicy wycieczki podziwiali w foyer Dużej sali.

Idąc schodami w stylu Empire, Polacy Saratowscy dotarli do sali konferencyjnej na wykład "Polscy muzycy i kompozytorzy", autorami którego były nauczycielki konserwatorium - Irena Siergiejew (Kamieńska) i Nina Bondarenko (Pogarska). To mianowicie polskie nazwiska autorek zostały napisane na afiszu. W uroczystej atmosferze Irena Siergiejew (Kamieńska) wypowiedziała powitalne słowa w języku polskim z okazji spotkania po czym, demonstrując slajdy, opowiedziała o słynnych Polakach, których życie i działalność zostały związane z Saratowem i konserwatorium. To była jakby druga (po wycieczce) "introdukcja" do głównej części wykładu, poświęconej twórczości wielkiego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Wykład się przedłużył występem Niny Bondarenko (Pogarskej), która powiedziała szczerze zainteresowanym i wdzięcznym słuchaczom o najbardziej kontrowersyjnych i nieoczekiwanych cechach osobowości i twórczości Fryderyka Chopina. Zainspirowana własnym uczuciem do tego wielkiego polskiego kompozytora, które według zdaniu poety Juliana Tuwima, "może być nazwane tylko religią", Nina Bondarenko (Pogarska) zailustrowała swoją opowieść fragmentami z muzyki Chopina, wykonując je przed oczarowanymi słuchaczami na fortepianie. Zabrzmiały tematy nokturnów, preludiów i, oczywiście, mazurków. To właśnie ten gatunek - symboliczny w twórczem dziedzictwie Chopina - stał się centrum uwagi i przedmiotem refleksji autora wykładu. Wszyscy obecni byli zaangażowani w intrygę mazurków, w środku którego wynikł skomplikowany splot obrazów narodowego polskiego mitu i ironii Chopina. Swój występ Nina Bondarenko (Pogarska) zakończyła demonstrowaniem fragmentu awangardowego filmu "Orkiestra", którego autorem jest polski reżyser Zbigniew Rybczyński. To jest niejednoznaczną wizualno-plastyczna interpretacja słynnego marszu żałobnego z Drugiej sonaty Chopina.

W zgodzie z emocjami i inspiracją auditorium, wieczór zakończył się wspólną improwizacją. Skoro hymnem Polski jest mazurek, słuchacze razem zaśpiewali hymn przy akompaniamencie Niny Bondarenko (Pogarskiej), co stało się symbolicznym zakończeniem wykładowej części spotkania. Wielu słuchaczy wykładu kontynuowali wieczór w otoczeniu muzycznym, odwiedziwszy koncert wokalistów w Małej sali konserwatorium Saratowskiego.

Chciałbym podziękować Antoniemu Kuzniecowowi i Irenie Siergiejew (Kamieńskej), a także Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej za pomoc w organizowaniu wykładu. Wyrażamy nadzieję na dalszą współpracę Saratowskiego państwowego konserwatorium im. L. W. Sobinowa i SROS "Polonia" w dziedzinie kultury i sztuki!

Publikację przygotowała Nina Bondarenko (Pogarska).

Категория: Wiadomości |