Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

W Saratowie odbył się Wielki polski bal w hołdzie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

11 listopada 2018 roku w Saratowskim obwodowym domu pracowników sztuk (byłym Domu oficerów) odbyło się największe w roku polonijne wydarzenie w regionie – Wielki polski bal w hołdzie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Organizatorami balu stały się Saratowska regionalna organizacja społeczna "Polskie narodowo-kulturalne centrum "Polonia" i klub tańca historycznego "Falkor", a także Konserwatorium Saratowskie im. L. W. Sobinowa i Saratowski obwodowy dom pracowników sztuk.

Na przestrzeni wieków polska kultura była integralną częścią kultury europejskiej i wniosła swój wkład w literaturę, muzykę, taniec. Mazurek, polonez, krakowiak - te tańce weszły w "kod kulturowy" epoki balów, zwłaszcza w Rosji.

W wieku XIX i na początku XX w Saratowie często się odbywały "bale polskie", przeprowadzone przez wspólnotę polską. Bal mógł również towarzyszyć zbieraniu środków na cele charytatywne i obejmować nie tylko tańce, ale koncertową część. Czyniono je zazwyczaj w halach Zebrania komercyjnego (później Dom oficerów, obecnie Saratowski obwodowy dom pracowników sztuk).

Do balu został wybrany okres 40-ch lat XIX wieku. W stylu stroju to czas bombiastych panieńskich sukienek z szerokimi spódnicami i otwartymi ramionami.

Balu poprzedzały 2-godzinne warsztaty z fryzur, który przeprowadziła Natalia Zacharowa, wykładowca tańca w moskiewskim klubie "Złote lasy".

Cechą tego wieczoru stał się dress code - zostali dozwoleni tylko goście, którzy byli odpowiednio ubrani - panowie w garniturach klasycznych, panie - w sukniach klasycznych. Również przyjmowano gości w strojach historycznych.

Gości balu przy wejściu do wielkiej sali Domu pracowników sztuki spotykali ubrani w polskie stroje ludowe organizatorzy święta. Przed rozpoczęciem balu, zgodnie z tradycją, w holu grało pianino, tworząc miłą atmosferę i radosny nastrój.

Pierwsza, uroczysta część balu, rozpoczęła się wykonaniem hymnu Rosji i Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie balu obecny Konsul do spraw Polonii Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie pani Zofia Mąka, zwróciła się do zebranych ze słowem powitalnym.

Po tym prowadzące koncertu ogłosiły wspólnego poloneza, zabrzmiała muzyka w wykonaniu Powołżskej orkiestry kameralnej pod kierunkiem Michała Miasnikowa i bal został rozpoczęty uroczystym chodem, w którym mogli wziąć udział wszyscy chętni, jak to mogło być 150 lat temu.

W trakcie świątecznego wieczoru zwrócili się z pozdrowieniami do uczestników balu dyrektor "Muzeum bojowej i pracowniczej chwały" Borys Szynczuk, prorektor ds. wychowania Konserwatorium Saratowskiego im. L. W. Sobinowa Aleksy Koszelew, prezes honorowy SROS "PNKC "Polonia" pan Jan Jankowski i prezes SROS "PNKC "Polonia" Antoni Kuzniecow.

Oprócz poloneza, tancerze wykonali dla gości walc i mazurek pod żywą muzykę zespołu dawnej i współczesnej muzyki "Musica Felice" pod kierunkiem Michała Preobrażeńskiego.

Występy taneczne zmieniały śpiewy – studentka SGC im. L. W. Sobinowa Anastazja Tarasow wykonała w języku polskim arię Halki z opery Stanisława Moniuszki,

natomiast finalistka telewizyjnego projektu "Miasto gwiazd" Anastazja – polskie przeboje "Byle jak" i "Blues miłości".

Z okazji święta brzmiało "Oda do radości" Beethovena w wykonaniu Laureata Międzynarodowego i Ogólnorosyjskiego konkursu żeńskiego chóru wydziału Saratowskiego państwowego konserwatorium im. L.W. Sobinowa pod kierunkiem Heleny Markielow .

Pierwsza część balu zakończyła się wspólnym radosnym tańcem "Polka-trójka", którego w ciągu kilku minut nauczył wszystkich dysponent balu Aleksander Makkawiejew. To znany konserwator tańca historycznego, który specjalnie przybył z Moskwy na nasze święto, on jest jednym z organizatorów corocznego Międzynarodowego festiwalu dawnego tańca Anno Domini.

W przerwie organizatorzy zorganizowali bogaty bufet dla wszystkich gości balu, stoły dosłownie się uginały od potraw. W holu specjalnie zaproszeni fotografowie robili sesje zdjęciowe dla dam i kawalerów, dziennikarze telewizyjni robili wywiady z uczestnikami.

Następnie uroczystości kontynuowano. W sali balowej zebrali się przedstawiciele wielu klubów miłośników tańca historycznego - z Saratowa, z Moskwy, z Samary i do późnego wieczora z przyjemnością dokonywali klasyczne walce, mazurki, polki i kotylony pod muzykę na żywo zespołu kameralnego Saratowskiego państwowego konserwatorium im. L. W. Sobinowa pod kierunkiem Olgi Nadolskej. Szczególnie wyróżnili się w sztuce tańca członkowie Polonii Saratowa Aleksy Bitucki, Mikołaj Tereszczenko i Anna Sidorow.

Podziękowania należą się członkom Polonii Saratowa, które podjęły pracę organizacyjną, a mianowicie: Irenie Siergiejew (Kamieńskiej), która była odpowiedzialną za program koncertowy, Antoniemu Kuzniecowowi, który zorganizował współpracę z partnerami, panu Janowi Jankowskiemu, który przygotowywał potrawy dla gości i zapewniał transport, Eliaszowi Żadajewowi i Dymitrowi Karpowowi, którzy zapewniali zakup i transport posiłków, a także pomagali w zastawie stołowej i przesunięciu mebli, Ilii Ryżkowowi i Anastazji Skomoroch, którzy robili wspaniałe zdjęcia oraz brali udział w aranżacji sali, Janowi Gusinowi i Kirze Moskalczuk, którzy witały gości balu, pani Ludwice Mackiewicz, która ugotowała pyszny sernik i razem z Inną Szelechow i Allą Sorokin pracowała w składzie ekipy bufetowej.

I wreszcie, dziękujemy wszystkim uczestnikom Polonii Saratowa, ponieważ każdy z nas tak czy inaczej przyczynił się do tej uroczystości!

Категория: Wiadomości |