Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

W Centrum Polskim odbyły się warsztaty z rzeźby na podstawie motywów z Żywota świętego Wojciecha

Drodzy koledzy! 

24 lutego 2019 r. w Centrum Polskim odbyły się warsztaty z rzeźby pod kierunkiem Anny Bieriesniew!

Na początku Anna przeczytała zebranym wykład na temat styli przedromańskiego i romańskiego w okresie wczesnego średniowiecza w polskich sztukach plastycznych i budowle.

Występowi towarzyszyła demonstracja na ekranie obrazów zabytków polskiej rzeźby i architektury. Szczegółowo zostały rozpatrzone wczesne wybudowania zamku królewskiego na Wawelu, czyli rotunda Najświętszej Maryi panny (Rotunda świętych Feliksa i Adawkta) oraz Krypta św. Leonarda katedry św. Stanisława i Wacława.

Dalej hodziło o kościele św. Trójcy i rotundzie św. Prokopa w Strzelnie, a także o losach romańskich spiżowych wrót katedry w Gnieźnie i o tematyce płaskorzeźby na nich.

Skończyła wykład Anna prezentacją multimedialną o życiu świętego Wojciecha i jego roli w historii i kształtowaniu się państwowości polskiej.

Po wykładzie zebrani przystąpili do rzeźby z gliny scen z życia św. Wojciecha na podstawie motywów z wrót gnieźnieńskich i słupów kościoła w Strzelnie. Trzymując porad Anny, nasi Polacy próbowali swoich sił w sztuce plastycznej.

Wyniki przekroczyły oczekiwania - już po godzinie kreatywności arcydzieła zostały dokonane! Więc, po wyschnięciu postacie patrona Polski będą zdobić nasze Centrum Polskie!

Dziękujemy Annie Bieriesniew za wspaniałe warsztaty i gratulujemy wszystkim uczestnikom kreatywnego sukcesu!

Категория: Wiadomości |