Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Spotkanie Polaków saratowskich z panią prof. dr hab. Małgorzatą Bożeną Suską-Malawską z Uniwersytetu Warszawskiego

Drodzy koledzy!

Pod koniec kwietnia 2019 r. w naszym mieście odbyła się międzynarodowa konferencja ekologów. Polskę reprezentowała na niej prof. dr hab. Małgorzata Bożena Suska-Malawska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przedstawiciele Centrum Polskiego „Polonia” (Eugenia Starostin, pan Jan Jankowski, Inna Szelechow, Mikołaj Tereszczenko, Ludmiła Wiercińska) spotkali się z panią profesor, aby się zapoznać, porozmawiać i zadać jej pytania.

Co najbardziej zapadło nam w pamięć z tego spotkania? W pierwszej kolejności, osobowość pani profesor. Ona żywo się interesowała naszym życiem, opowiadała o zmianach w Polsce, o placówkach edukacyjnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności na uniwersytecie Warszawskim.

Jeżeli kandydat postanowił sobie studiować w Polsce, to powinien działać aktywnie, i wtedy wszystko się uda. Takie było przesłanie pani profesor. Myślę, że ono jest aktualne nie tylko dla młodych ludzi.

Nasza gość również obiecała pomoc abiturientom w ramach swoich kompetencji. W przeddzień naszego spotkania uczestnicy konferencji podjęli wycieczkę po śródmieściu, dlatego postanowiliśmy podzielić się z panią profesor historią życia znanych Polaków saratowskich XIX wieku, których linie życia ciasno się splatały. To są Stanisław von Eksner, pierwszy dyrektor Konserwatorium saratowskiego; Józef Śliwiński, wybitny pianista i dyrygent; gubernator Michał Gałkin-Wraski. Rozmowa się toczyła o tym, jak ich inteligencja, talent, energia sprzyjały temu, że symbolem naszego miasta stało się Konserwatorium.

Zaznaczę, że po naszym spotkaniu gość miała iść na koncert do Konserwatorium. Myślę, że po opowieści o wybitnych rodakach, pani profesor ze szczególnym poczuciem postrzegała atmosferę tej imprezy. Mimo, że spotkanie trwało mniej 2 godzin, było to bardzo pouczające, pozytywne, poznawcze i motywujące doświadczenie.

Publikacja została przygotowana przez Innę Szelechow

Категория: Wiadomości |