Strona główna » Wiadomości » Wiadomości

Przywódca wspólnoty Polaków Saratowa nie zgodził się z opinią Borysa Szynczuka o utracie języka polskiego w Obwodzie Saratowskim

Drodzy koledzy!

26 kwietnia 2018 w Dumie Obwodowej Saratowskiej odbyła się dyskusja na temat realizacji w Obwodzie Saratowskim strategii państwowej polityki krajowej do 2025 roku. Z referatami wystąpili zastępca ministra polityki wewnętrznej Dmitrij Konusow, zastępca ministra edukacji Waleria Uszakowa, a także dyrektor kompleksu muzealnego "Góra Sokołowa" Borys Szynczuk.

Borys Szynczuk przypomniał, że w Obwodzie Saratowskim uczą się języka perskiego, ukraińskiego i hebrajskiego. Eks-przewodniczący Komitetu Relacji Społeczeńskich i Polityki Narodowej oświadczył również, że razem z językiem mordwińskim i niemieckim, region stracił język polski (mając na uwadze naukę języka w szkołach). Wiadomość szybko rozpowszechniła się wśród czołowych informacyjnych placówek regionu, a fakt utraty regionem języka polskiego ukazał się w tytułach materiałów wyszukiwarki „Jandeks”

Z prośbą o komentarz nasza redakcja zwróciła się do prezesa Saratowskiej Regionalnej Organizacji Społecznej "Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum "Polonia" Antona Kuzniecowa.

"Zdecydowanie nie zgadzam się z tą wypowiedzią, - oświadczył on. – Wręcz przeciwnie, w ciągu ostatniego roku znacznie zwiększyło się zainteresowanie polską kulturą regionu. W zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej SROS "PNKC "Polonia" raporcie publicznym na temat działalności organizacji od 1992 roku, można szczegółowo prześledzić historię i strukturę organizacji, główne przedsięwzięcia i duże wydarzenia, związane z rozwojem kultury polskiej w Saratowie.

Dopiero w trakcie ostatnich kilku miesięcy liczba osób, które chcą uczyć się języka polskiego podwoiła się. Na otwartych publicznych kursach języka polskiego na Saratowskim Państwowym Uniwersytecie obecnie studiują język polski ponad 50 osób. W Klubie konwersacji polskiej na podstawie SROS "PNKC "Polonia" co tydzień spotykają się ludzie różnych narodowości, aby porozmawiać w języku polskim, omówić bieżące wydarzenia. Ponadto, przez ostatnie pół roku odbył się szereg imprez związanych z historią, kulturą i językiem polskim. To – Wieczór poezji polskiej (październik 2017), świąteczny program "Wigilia" (styczeń 2018), Dzień równonocy wiosennej (marzec 2018) i inne. Ponadto, SROS "PNKC "Polonia" bierze aktywny udział w miejskich i regionalnych akcjach – Dzień jedności narodowej (występ na ul. Wołżskiej, 4 listopada 2017), językowy festiwal "Art-solanka" (luty 2018) i, oczywiście, jedno z największych wydarzeń, zbieżne z datą urodzin polskiej organizacji w Saratowie – Ogólnorosyjska akcja "Noc Bibliotek", która odbyła się niedawno, 21 kwietnia 2018 w Dużej sali MDKNT i zyskała duży rezonans w prasie. Na imprezie brzmiały wiersze i piosenki w języku polskim, prowadzono niezapomniany program kulturalny z udziałem czołowych wykonawców miasta i regionu, odbyła się wystawa artystów saratowskich polskiego pochodzenia.

"My, Polacy Saratowscy - powiedział Antoni Kuzniecow, - wraz z innymi organizacjami społecznymi, przyczyniamy się do rozwoju niepowtarzalnej kultury regionu, wzmocnienia relacji między grupami etnicznymi i tolerancji, prowadzimy szereg programów edukacyjnych dla dzieci, uczniów i studentów, związanych z nauką kultury polskiej i języka polskiego. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, że obecnie w Saratowie język polski nie tylko nie zniknął, ale odwrotnie, intensywnie przybiera na sile w swoim rozwoju, angażując w swoje grono nowych członków, zainteresowanych polską i europejską historią i kulturą.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dołączyć się do naszych imprez, które odbywają się regularnie w różnych miejscach miasta. Spektakularnym wydarzeniem zapowiada się Wielki Polski Bal, który połączy w listopadzie tego roku wszystkich, którzy lubią i cenią piękno polskiej muzyki i tańców."

Категория: Wiadomości |